Výroba dronov má do Prešova priniesť až 200 nových pracovných miest

Člen Asociácie leteckého priemyslu SR, spoločnosť Tropozond, slávnostne otvorila novú fabriku na výrobu bezpilotných lietadiel (dronov) v Haniske pri Prešove.

„Je pre nás veľkým potešením otvoriť náš prvý závod na Slovensku, a to v prešovskom regióne, ktorý disponuje ideálnymi podmienky pre rozvoj high-tech strojárstva. Som presvedčený, že nová výrobná prevádzka zohrá dôležitú úlohu v našej globálnej stratégii a vytvorí kvalitné podmienky, aby sme mohli ďalej rásť  na veľmi dynamickom svetovom trhu. Zákazníkom už roky ponúkame flexibilné a kvalitné riešenia. Odberateľov našich produktov máme na viacerých kontinentoch. Prvé drony z Prešova by mali smerovať do Spojených arabských emirátov, kde budú využívané na monitoring ropovodov,“ uviedol na dnešnej prezentácii spoločnosti jej konateľ Dominik Varga.

Spoločnosť už pred spustením výroby v Haniske investovala tri milióny eur a vytvorila 26 pracovných miest. Do konca tohto roka k nim má pribudnúť ešte niekoľko desiatok ďalších. V nasledujúcich etapách investície plánuje spoločnosť dať do konca roka 2025 prácu celkovo viac než  200 zamestnancom nielen v Haniske, ale prípadne aj v iných lokalitách na východe Slovenska.

Spoločnosť Tropozond  sa šecializuje na výrobu bezpilotných leteckých systémov a ich komponentov pod obchodnou značkou Skyeton. Spoločnosť patrí pod rovnomenný holding so sídlom v Estónsku. Skupina Skyeton už roky vyvíja, vyrába a predáva bezpilotné systémy, pričom najznámejší z nich je UAV Raybird-3. Jedná sa o bezpilotné lietadlo s pevnými krídlami určené na dlhšie misie, ktoré sa vyznačuje výnimočným doletom viac ako 2 500 km, maximálnou letovou výškou až 5 500 m a možnosťou bezkonkurenčného viac ako 28-hodinového nepretržitého letu, a to pri celkovej spotrebe menej ako 9 litrov paliva (benzínu).

Produkty Skyeton Group disponujú vlastnými unikátnymi navigačnými, detekčnými a kontrolnými systémami a majú široké možnosti využitia. Používajú sa napríklad na kontrolu hraníc, mapovanie, monitorovanie potrubí, monitorovanie požiarov a podobne. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *